Manşetlerin ‘sırrı’: DEM’i hedef gösteren Ziya Türk kayyımdan geçinmiş

Van’da DEM Partili belediye eş başkanları ile yeni belediye yönetimlerini “terör” başlıklı haberlerle hedef gösteren Ziya Türk’ün, kayyımlar döneminde belediyelerle olan maddi ilişkileri ortaya çıktı. Belediyelerin yeni yönetimleri, Ziya Türk hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Van’da DEM Parti’nin bütün belediyeleri kazanmasının ardından, kentte yayın yapan yerel haber sitelerinde DEM Partili yöneticileri hedef alan yayınlar yapılmaya başlandı. Bu siteler, DEM Partili isimlere ‘terör’ suçlaması yaparken belediyelere yeniden kayyım atanması için çağrılarda bulunuyor. DEM Partili eş başkanlar, belediyeyi ziyaret eden sivil toplum örgütleri temsilcilileri, yeni göreve getirilen müdürler ve daire başkanlarının tümü de söz konusu site ve grupların hedefi haline geldi.

EŞ BAŞKANLARI HEDEF GÖSTERİYOR

MA’nın haberine göre gazetecilik yaptığını belirten Ziya Türk de Van Postası adlı internet sitesi, Van Gölü TV adlı YouTube kanalı üzerinden sık sık eş başkanları hedef alarak, ağır ithamlarda bulunan isimlerden biri. Belediye kaynaklarından edinilen bilgiye göre Ziya Türk, kayyımlar döneminde bir çok belediyeyle milyonlarca değerinde iş anlaşması yapmış.

BÜYÜKŞEHİRLE 2 MİLYON 114 BİN TL’LİK SÖZLEŞME

İddiaya göre Ziya Türk, kurduğu Uyanış Medya adlı şirketi üzerinden youtube kanalı “Van Gölü TV” için Van Büyükşehir Belediyesi ile 2022 yılı için 354 bin TL artı KDV; 2023 yılının ilk 6 ayı için 354 bin TL artı KDV; 2023’ün son 6 ayı için ise 354 bin TL artı KDV değerinde 3 ayrı sözleşme imzaladı.

Türk, 2024 yılı için de sözleşme imzalayarak, 1 Ocak’tan 31 Mart tarihine kadar 3 aylık abone bedeli karşılığında 135 bin TL gelir elde etti. Türk’ün 2020-2021 yılları arasında belediyeden yaklaşık 300 bin TL’lik reklam; 2020-2024 yılları arasında büyükşehir belediyesinden toplam 1 milyon 796 bin TL abonelik bedeli aldığı da ortaya çıktı.

Türk, belediyeye bağlı Van Su Kanalizasyon İdaresi’nden (VASKİ) 2022 yılı için 265 bin TL’lik abonelik sözleşmesi yaptı. Bunun yanı sıra bayram ve kutlama günlerinden de on binlerce TL’lik reklam geliri elde etti. Böylece büyükşehirden aldığı abonelik ücreti 2 milyon 114 bin TL’yi buldu.

AJANSLARA 50 BİN, 3 BİN TAKİPÇİLİ TÜRK’E 708 BİN

Ulusal çapta yayın yapan diğer gazete ve ajansların kayyımdan aldığı toplam abonelik bedelinin, Türk’e verilen paranın yarısından az olması ise dikkati çekti. Van Büyükşehir Belediyesi kayyım yönetimi, 2023 yılında 12 aylık abonelik bedeli olarak Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve Demirören Ajansı’na 30 ila 70 bin TL arasında para ödedi.

Türk’ün şirketi olan Uyanış Medya’ya ise, 3 bin takipçisi olan Vangölü TV aboneliği için tam 708 bin TL ödeme yapıldı.

3 BELEDİYE DE TÜRK’E ÇALIŞMIŞ

Türk’ün abonelik ücreti aldığı belediye sadece Van Büyükşehir Belediyesi ile sınırlı değil. Türk, İpekyolu Belediyesi’nden 300 bin, Edremit Belediyesi’nden 150 bin, Tuşba’dan 150 bin TL’yi aşkın abonelik ücreti aldı. İpek Yolu Belediyesi’nden alınan 36 bin TL, seçimlerden hemen önce imzalanan sözleşmeye ait.

OLMAYAN SİTE İLE 300 BİN TL ALDI

Türk’ün ayrıca araç giydirme, reklam, özel günler, ilanlar üzerinden de ilçe belediyelerinden yüzbinlerce TL aldığı belgelere yansıdı. Türk’ün, reklam ve baskı işleri yapan Elif Reklamcılık için belediyelerle ajans aboneliği yaptığı, sitesi faal olmayan ve haber sitesi olmayan Elif Reklamcılık üzerinden 1 yılda 300 bin TL’yi aşkın para aldığı öğrenildi. Elif Reklamcılık’ın bu yolla ilçe belediyelerinden de yüzbinlerce TL aldığı ortaya çıktı. Türk’ün reklam ve abonelik sözleşmeleriyle sadece son 3 yılda 4 belediyeden toplamda 3 milyonu aşkın bir kazanç sağladığı öğrenildi.

BELEDİYE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Büyükşehir ve diğer 3 ilçe belediye yönetimlerinin, Türk hakkında “Haksız kazanç elde etmek” ve “Kişileri hedef göstermek” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. Türk’ün yaptığı tüm sözleşme belgelerinin de mahkemeye delil olarak sunulacağı bildirildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir