Boğaz’daki Milyonluk İki Köşk Satılıyor! Toplam Değeri 750 Milyon TL

TMSF, Koza İpek Holding’in sahibi Akın İpek’e ait iki köşkü satışa çıkardı. İki köşkün toplam değeri 750 milyon lira olarak belirlendi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası şirketlerine el konulan Koza İpek Holding’in sahibi Akın İpek’e ait iki köşk satışa çıkarıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan iki köşkün değeri de 750 milyon lira olarak belirlendi. TMSF, iki köşkün bir milyar lirayı geçecek bir fiyata alıcı bulmasını bekliyor.

Medya Radar’dan Ercan Öztürk’ün haberine göre, Beyaz Köşk ve Kahverengi Köşk olarak bilinen bu yapılar, 27 Haziran’da gerçekleştirilecek açık artırmayla yeni sahiplerini bulacak. Beyaz Köşk, İstanbul’un Bebek Sahili’nde bulunuyor ve toplamda 695 metrekarelik bir alana sahip. Bodrum, zemin, normal, çatı ve teras katlarından oluşan bu köşükte, geniş ve lüks yaşam alanları bulunuyor.

Kahverengi Köşk ise zemin ve normal kattan oluşuyor ve içerisinde salonlar, odalar ve geniş bahçeler bulunuyor.

2016 tarihinde kadar kayyım tarafından yönetilen Koza İpek Holding’e ait tüm taşınmazlar 3 Eylül 2016 tarihinde TMSF’ye geçmişti.

Şirket adına kayıtlı olan ve 2 bin 700 metrekare alan büyüklüğüne sahip Beyaz Köşk ile 391 metrekare alan büyüklüğüne sahip Kahverengi Köşk 27 Haziran tarihinde satılacak.

KOZA İPEK HOLDİNG’E AİT TAŞINMAZLAR ARASINDAYDI

Beyaz Köşk, İstanbul’un Bebek Sahili’nde bulunuyor ve toplamda 695 metrekarelik bir alana sahip. Köşk, bodrum, zemin, normal, çatı ve teras katlarından oluşuyor.

Kahverengi Köşk ise zemin ve normal kattan oluşuyor ve içerisinde salonlar, odalar ve geniş bahçeler bulunuyor.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince 9 Ocak 2020’de karara bağlanan davaya ilişkin temyiz incelemesini tamamladı.

Buna göre, sanıklar Cafer Tekin İpek hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 11 yıl 3 ay ve “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet” suçundan verilen 6 yıl 3 ay hapis ile 250 bin lira para cezasının onanması kararlaştırıldı.

Sanık Melek İpek hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasını onayan Daire, sanıklar Ebru Şedele (İpek), Mahir Şermet, İsmet Sivrioğlu, Selim Elmasoğlu ve Orhan Selçuk Hasırcıoğlu hakkında “silahlı terör örgütüne yardım etme” suçundan verilen 1 yıl 13’er ay hapis cezalarını da onadı. FETÖ firarisi Hamdi Akın İpek ile yakın aile bireylerinin ortağı olduğu Koza-İpek Holding bünyesindeki 22 şirket, 2016 yılında Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemsei’nin verdiği kararla TMSF’ye devredildi. FETÖ Koza Holding olayı nedir? Akın İpek kimdir? Akın İpek neyle suçlandı? Koza Holding’in kaç şirketi Hazine’ye geçti?

KOZA HOLDİNGİN SAHİBİ AKIN İPEK KİMDİR?

Tam adı Hamdi Akın İpek’dir. 3 Mart 1963’de Adana’da doğmuştur. Annesi Melek İpek babasının adı Ali İpek’tir Ankara TED (Türk Eğitim Derneği)’den sonra İngiltere’de 4 yıllık ekonomi okudu, Hacettepe Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı. Aslen Kahramanmaraş’lıdır. Babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık’ın ve Koza İpek Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. İpek Üniversitesi’ni kurmuştur.

1948 yılında babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık ve Koza İpek Holding’in yönetim kurulu başkanı oldu.

1996 yılında vefat eden babasından miras kalan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama’daki ‘Ovacık Madeni’ni aldı.
2003 yılına kadar Koza davetiye olarak bilinen şirket şimdi bambaşka bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- Newmont) elinde olan Bergama’daki altın madeni Ovacık Madene’ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

2005 yılında Ciner Grubu’ndan Bugün Gazetesi’ni aldı. Akın İpek, 2008 yılında Gazeteci Tuncay Özkan’ın kurduğu Kanaltürk Televizyonu radyosu ve internet sitesini satın aldı. Sonrasında Bugün TV ve Kanaltürk Radyo’yu kurmuştur. 2014 Yılında ise Millet Gazetesini kurdu.

KOZA HOLDİNG NE İŞ YAPIYORDU?

Koza İpek Holding, 1948 yılında iş insanı ve matbaacı Ali İpek tarafından kurulan şirket. 11.000’i kapalı toplam 22.000 metrekare alanda üretim yapılmaktaydı. Grubun yönetim kurulu başkanlığını Akın İpek yapmaktaydı. Şirket, medya da dahil olmak üzere farklı alanlarda hizmet vermekteydi. Holding FETÖ/PDY soruşturması kapsamında önce kayyum atanmış ardından da TMSF’ye geçmiştir.

KOZA HOLDİNG NEYLE SUÇLANIYORDU?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, 1 Eylül 2015’te, Hamdi Akın İpek ile yakın aile bireylerinin ortağı olduğu holding bünyesindeki şirketler ve İpek’in ikametgahı aranmıştı. El konulan kayıt, defter ve belgeler üzerinde inceleme yapan bilirkişilerin raporu doğrultusunda, holding bünyesindeki 22 şirkete 26 Ekim 2015’te Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğince kayyum atanmış, şirketler, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 6 Eylül 2016 tarihli kararıyla TMSF’ye devredilmişti.

Ardından, FETÖ çatı davasının firari sanığı, eski Koza Holding’in yöneticisi Hamdi Akın İpek, kardeşi Cafer Tekin İpek ile annesi Melek İpek’in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında dava açılmıştı.
İddianamede, sanıkların, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet”, “Vergi Usul Kanunu’na muhalefet”, “güveni kötüye kullanma”, “özel belgede sahtecilik” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” gibi suçlardan cezalandırılmaları talep edilmişti.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince ilk duruşması 20 Eylül 2017’de görülen dava, 9 Ocak 2020’de tamamlanmış, firari sanıklar Hamdi Akın İpek, Pelin Zenginer, Osman Zenginer, Ayhan Yurttaş ve Nevin İpek’in dava dosyalarının ayrılmasını kararlaştırılmıştı.
Yerel mahkemenin verdiği kararlar, bazı sanıklar ve suçlamalar yönünden istinaf aşamasında kesinleşmişti.

KOZA HOLDİNGİN KAÇ ŞİRKETİNE EL KONULDU?

Kararda, müsadere kararına ilişkin şirketler Koza İpek Holding Anonim Şirketi, İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim Anonim Şirketi, Koza Anadolu Metal Anonim Şirketi, ATP İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi, ATP Havacılık ve Ticaret Anonim Şirketi, ATP Koza Turizm Seyehat ve Ticaret Anonim Şirketi, Koza İpek Basın ve Basım Sanayi Ticaret Anonim Şirketi, Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri Anonim Şirketi, Rek-Tur Reklam Pazarlama ve Ticaret Limited Şirketi, Koza Prodüksiyon ve Ticaret Anonim Şirketi, İpek Online Bilişim Hizmetleri Limited Şirketi, Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon Anonim Şirketi, Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi, Özdemir Antimuan Madenleri Anonim Şirketi, Koza İpek Tedarik Danışmanlık ve Araç Kiralama Ticaret Anonim Şirketi ile İK Akademi Anonim Şirketi olarak sıralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir